Projekt bemutatása

Infoblokk ESZAProjekt kódszáma: EFOP-3.3.2-16-2016-00226

Projekt címe: Nemesvámos Község Önkormányzata és egyes nevelési és oktatási intézmények együttműködése a köznevelés eredményességéért

Projekt összes költsége: 24.980.000 Ft

Támogatás összege: 24.980.000 Ft

Támogatás intenzitása: 100%

Projekt megvalósítási időszaka: 2018.04.01.- 2020.09.30.

Projekt rövid összefoglalása:

Veszprém Megyei Jogú Várostól 5 km-re elhelyezkedő Nemesvámos települést demográfiai adottságai és fejlődésének volumene kiemelkedővé teszi, mind kistérségi, mind pedig megyei szinten.

A több mint 800 éves község ápolja hagyományait, de mindeközben nagy hangsúlyt fektet a folyamatos fejlődésre is, melynek keretében igyekszik élhető és biztonságos (pl. csapadékvízkároktól mentes) életkörülményeket biztosítani lakosai, kulturális intézményei és gazdálkodó szervezetei (cégek, egyéni vállalkozók, mezőgazdasági termelők stb.) számára.

Önkormányzatunk víziójában az energiahatékonyság, fenntartható fejlődés, önellátás mellett a kulturális élet sokszínűbbé tétele és a civil és oktatási-nevelési élet összefogása, támogatás is szerepel. A 2814 lakosú településen 350-400 fő gyermek tagja nevelési, oktatási intézményeinknek. Ezen intézmények velünk együttműködve a Nemzeti Alaptantervben megfogalmazott fejlesztési területekre fókuszálnak, ezen túl lehetőséget kínálnak a gyermekeknek a tanórán kívüli nem formális és informális tanulási formákra. Célunk a szülők tehermentesítése annak érdekében, hogy minél több gyermek részt vehessen családi hátterétől függetlenül ezen programokon, szakkörökön, melyek hozzájárulnak a szociokulturális és területi egyenlőtlenségek csökkentéséhez is.

Az önkormányzat minden lehetőséget megragad arra vonatkozóan, hogy helyi oktatási-nevelési intézményeinek működését anyagilag (támogatások és pályázatok) és egyéb lehetőségek (pl.: együttműködés, kulturális színtereinek, szabadidőparkjának, egyéb eszközeinek, termeinek) ingyenes biztosításával elősegítse.

Pályázati forrás és önerő segítségével teljes energetikai megújításon esett át Nemesvámosi Petőfi Sándor Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolája, illetve a 2016-os év elején került benyújtásra a TOP-1.4.1-16 pályázat keretében az „Új, négy csoportszobás óvoda létesítése”című támogatási kérelem. A 460 millió forint elszámolható összköltségű pályázat keretében a jelenlegi jogszabályoknak és rendeleteknek nem megfelelő óvoda kiváltásra kerülne egy új ingatlanon.

Azonban a (főként) infrastrukturális pályázati lehetőségek mellett, amennyiben lehetősége nyílik, minden olyan támogatási konstrukción el kíván indulni, ahol a támogatást igénylők köre erre lehetőséget biztosít.

Így jelen EFOP-3.3.2-16 kódszámú és „Kulturális intézmények a köznevelés eredményességéért” című pályázaton is mint „közművelődési közösségi színteret fenntartó önkormányzat” pályázó mérettette meg magát, és sikeres pályázás után elnyert közel 25 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást.

Támogatási kérelmet benyújtó: Nemesvámos Község Önkormányzata

Együttműködő nevelési-oktatási intézmények:

  1. Nemesvámosi Petőfi Sándor Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola (Nemesvámos)
  2. Csillagvirág Óvoda (Nemesvámos)
  3. Fehérlófia Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola - Általános Iskolai Intézmény Egység (Nemesvámos)
  4. Fehérlófia Waldorf Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola - Gimnáziumi Intézmény Egység (Nemesvámos)
  5. Nyirádi Erzsébet Királyné Általános Iskola Dr. Szalai Miklós Általános Iskola tagintézménye (Halimba)
  6. Ősi Általános Iskola (Ősi)

Illeszkedve a pályázati felhívás előírásaihoz Önkormányzatunk az ismertetett oktatási-nevelési intézményekkel működik együtt, s így teljesíti azon kritériumokat is, hogy „legalább egy, de legfeljebb az együttműködési megállapodások 25%-a óvoda”, illetve „legalább egy a támogatást igénylő székhelyétől eltérő településen van”.

Fejlesztési célok:

  • magát a tanulást vonzóvá tenni, tanulás tanítása, a tanulási teljesítmények javítása közvetett módon, élethosszig tanulás motiválása
  • képességfejlesztést középpontba helyező kompetencia alapú oktatás, illetve az esélyegyenlőségi, a sajátos nevelési igényű tanulókat befogadó szemléletű oktatás megvalósítása foglalkozásokkal, szakkörökkel
  • iskolai környezeten kívüli (múzeum, kirándulás, könyvtár, kulturális intézmény) keretek között biztosítani a fiatalok számára a tanulást, hiszen ezek sokszor eredményesebbek, mint az esetleg „kudarcos” iskolai körülmények és/vagy a gyakran szorongást kiváltó teljesítménykényszer
  • a helyi igényeket és a célcsoportot ismerő nevelési, oktatási intézmények pedagógusai együttműködjenek külső szakemberekkel (múzeumpedagógus, kulturális szakember, előadóművész, geológus, stb.) és bevonásukkal valósítsanak meg fejlesztő foglalkozásokat, foglalkozás sorozatokat.
  • ismeretszerző és élményt adó tevékenységek biztosítása olyan diákoknak, akiknek a családi háttér nem tudja megadni ezeket a szolgáltatásokat (kulturális programok, múzeumok, kirándulások, sport programok, táborok)
  • teljesítménykülönbségek csökkentése, életútjavítás, sikeres életvezetésre nevelés

A célcsoportok bevonásának módja a helyi intézmény pedagógusai által bemutatókon, rendhagyó órákon, szülők tájékoztatásán keresztül történik. Az előzetes igényfelmérések, a hatékony kommunikáció és motiváció, az eddigi szakkörök sikeres működése biztosítja a célcsoport bevonását.