Környezetvédelem és Green City

A több mint 800 éves Nemesvámos ápolja hagyományait, de mindeközben nagy hangsúlyt fektet a folyamatos fejlődésre is, melynek keretében igyekszik élhető és biztonságos (pl. csapadékvízkároktól mentes) életkörülményeket biztosítani lakosai és gazdálkodó szervezeti számára. Önkormányzatunk víziójában az energiahatékonyság, fenntartható fejlődés mellett az önellátás szerepel, mint a közeljövőben elérendő cél. Az energiahatékony és fenntartható önkormányzat megvalósulásához nagyban hozzájárultak az elmúlt évek fejlesztései:

  1. 2011-ben a Green City mozgalom keretében az önkormányzat új, fenntartható, szemléletformálást és kikapcsolódást egyaránt biztosító településközpont létrehozását tűzte ki célul. A tervek szerint három helyszínen megvalósuló szemléletformáló fejlesztés első ütemeként valósulhatna meg az első magyarországi Green City, azaz "zöld város" elvek szerint tervezett park, mely a helyi lakosok igényeinek kiszolgálása mellett a községbe látogató turisták szórakoztatására is hivatott. (A mozgalom eredendően city, azaz városok fenntartható fejlesztésének ösztönzése végett született, azonban mára lényegében „zöld településfejlesztéssé” alakult át.)
    A megvalósítás helyszínéül a község központjában elhelyezkedő szabadidőpark került megjelölésre. A park, melyet egy patak szel ketté, ekkor üresen állt. A tervezés során tehát egy füves társulásokkal fedett "kopár", 2,5 hektáros szabad területet kellett átalakítaniuk a tervezőknek egy összetett, komplex igényeket kielégítő, a természet ingyenes szolgáltatásait nyújtó, a lakók és turisták különböző csoportjai számára egyaránt élményeket nyújtó parkká. A tervezést a helyszín elemzése, a helyi civil szervezet és a lakosság bevonása előzte meg. A felmérést követően a nemesvámosi multifunkcionális rendezvény és szabadidőpark terve megfelelt a "zöld város" elvek szerint tervezett park feltételeinek, így Green City Akkreditált terv, s mint ilyen, Green City minősítő oklevélre és akkreditációs pecsétre jogosult. A terv főbb munkarészei a „I. Vízkörforgás management”, „II. Talajmanagement”, „III. Növényi rendszerek fejlesztése”, „IV. Fenntartható anyaghasználat”, „V. Humán és szociális hatások figyelembe vétele”, és az „VI. Energiafogyasztás csökkentése” munkarész.
    Nem sokkal a tervezés nyomán megindult a park fejlesztése. Mára (2017) a terv munkarészei közül a II., III., IV. és V. esetében valósultak meg elemek.
  2. Megvalósította a fenntartásában működő általános iskola teljes energiahatékonyságot szolgáló megújítását, kiegészítve olyan, a megújuló energiaforrásokat alkalmazó technológiák bevezetésével, mint napelemek, és biomassza (pellet) kazánok.
  3. Ugyanúgy megvalósította az Önkormányzati épület teljes energiahatékonyságot szolgáló megújítását is, kiegészítésül itt is megújuló energiaforrásokat alkalmazó technológiák telepítésére került sor.
  4. A b) és a c) pontban bemutatott fejlesztéseknek köszönhetően az önkormányzat fenntartásában (üzemeltetésében) lévő két legjelentősebb épület környezettudatos és energiahatékony felújítására került sor.
  5. A közeljövő terveiben új, energiahatékony óvoda létesítésével és egy a jelenlegi közösségi és művelődési házat kiváltó új Multifunkciós Közösségi és Rendezvénytér megépítésével az önkormányzat összes épülete energiahatékonyan és megújuló energiaforrások hasznosításával működhetne – ezzel is élen járva a lakosság gondolkodásmódját befolyásoló és egyúttal szemléletformálást is elérő „jó példa” mutatásában. (Az általános iskola és az óvoda is „ökoiskolaként” illetve „ökoóvodaként” működik.)

A szabadidőpark építésének folyamatai (2017. április-július), melynek során a lehetőségek szerint helyi (újrahasznosított) anyagok kerültek felhasználásra:

Green City - Zöldebb Városokért Mozgalom

A GREEN CITY mozgalmat a Plant Publicity Holland nevű szervezet hívta életre 2002-ben a Hollandiában megrendezett Floriade Nemzetközi Kertészeti Kiállítás alkalmával.

Európában először a hollandok szembesültek az urbanizáció komoly gondjaival. Hollandia kis területű ország, nagy népsűrűséggel, ebből adódóan egymásba érnek a települések, kulcskérdés tehát a zöldfelületek létesítése és megőrzése. Ennek ellenére e nagy kertészeti múltú ország zöldfelületei, csakúgy, mint a fenntartásukra fordítható összegek fokozatosan csökkentek az elmúlt években. A mozgalom indulásakor a „zöld szakma” ennek az ellentmondásnak eredt a nyomába. A mozgalom arra a kérdésre kezdte keresni a választ, vajon kimutatható-e ún. „zöld megtérülés”, tényleges, pénzesített haszon a megfelelően tervezett, épített és fenntartott zöldfelületek létesítése kapcsán?

A következő években különböző európai országokban hasonló mozgalmak alakultak és csatlakoztak a Green City mozgalomhoz különböző nevek alatt: De Groene Stad név alatt Hollandiában, Die Grüne Stadt-ként Németországban és Cité Verte név alatt Franciaországban. Európai szintű koordinálásukat az ELCA (Európai Kertépítő Szövetség) vállalta.

A mozgalom magyarországi megismertetését és védnökségét a Magyar Kertépítő Vállalkozók Országos Szövetsége (MAKEOSZ) emelte a feladatai közé. Magyarország 2010 júniusában, Milánóban hatodik tagként, a Milánói Charta aláírásával csatlakozott az európai Green City Mozgalomhoz Hollandia, Németország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Olaszország után. Portugália és Svájc vélhetően a 2011-es évben írja alá a csatlakozási szerződést.

Bővebb információ: http://www.green-city.hu/