Hungarikum pályázat 2022

A 2021-ben elnyert hungarikum pályázat adatai:

A támogatási szerződés száma: HF/496/2022 illetve HUNG-2022/9811

A projekt címe: Kemencés délutánok értékeink jegyében

A szerződött Támogatás összege (Ft): 2.000.000 Ft

Az elszámolt Támogatás összege (Ft): 2.000.000 Ft

A Projekt megvalósítási helyszínei: Nemesvámos (Magyarország)

A Projekt megvalósításának szerződés szerinti és a megvalósítás tényleges időpontjai:

  • Kezdési időpont: 2022.09.24.
  • Támogatói okirat kelte: 2021.07.05.
  • Befejezési időpont: 2022.08.10.

 

A Projekt megvalósításának szakmai összefoglalása az elért eredmények részletezése

Koncepció, indokoltság: Jelen pályázatunk célja, hogy a már értékárban szereplő értékeinket a község lakói számára még közelebb hozhassuk. Nemesvámos Község Önkormányzata és az Értéktár Bizottság nagyon fontosnak tartja, hogy a településen élők megismerkedjenek a 16 értéktárban szereplő értékeinkkel, és akár a mindennapjainkban is tudatosítsák azt. A berendezett „Értékek Háza” képekkel és tárgyi eszközökkel szemléltetve évek óta ezt a célt szolgálja a településen. Az ingatlanhoz tartozó „Nemes Ízek Kemencés Udvara” további aktív lehetőséget adhat a települési értékek interaktív népszerűsítésére. Cél, hogy a lakosságot bevonva közösségi térként funkcionálhasson, megismertetve a helyi értékeket, amelyet programok megvalósításával érhetünk el.

Tevékenységek bemutatása, indoklása, létjogosultsága: A HUNG 2022/9811-es azonosító számon elnyert Kemencés délutánok értékeink jegyében című pályázatunk első rendezvénye 2022. szeptember 24-én került megrendezésre az Értékek házában. Ebből az alkalomból a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet Tudományos Igazgatója Kovács Loránd Olivér tartott egy szakmai előadást, a Nemesvámos határában található helyi értéktárban is szereplő nemzeti hírű Villa Romana Baláca egykori Villa gazdaság történetéről, kialakulásáról és mindennapjairól. Az előadás interaktív jellegének köszönhetően a hallgatóság számos kérdéssel fordult az előadóhoz. Többek között megtudhattuk a római kori ételek különös elkészítési technikáit, valamint a római korra jellemző népszokásokat. Az igazgató úr előadását folytatva, Krámli Zoltán helyi lakosú Önkéntes Múzeumbarát Fémkereső előadását hallhattuk, amelyben bepillantást nyertünk a Nemesvámos határában fellelt római kori értékekről, pénz érmékről és tárgyakról. Zoltán bemutatta a római korban viselt ékszerek sok színűségét, valamint az élelem szerzéshez használt eszközöket. Az előadásokat követően a Lencseszemek Asszonykör jóvoltából, - akik az értéktárunknak is tagjai- az ókorra is jellemző langallóval (kenyérlángossal) készültek a helyi Sütőházban, amelyet kicsik és nagyok is egyaránt megkóstolhattak. A rendezvényen részt vevő gyermekek számára kézműves foglalkozással is készültünk, agyagból készíthettek tányérokat, kancsókat, amelyek szintén a római kor eszközeit hivatottak bemutatni.

A projekt keretén belül a második rendezvény 2022. november 05-én került megrendezésre, amely alkalomból Dr. Praznovszky Mihály helyi lakosú irodalomtörténész tartott előadást a helyi értéktárban szereplő nemesvámosi Jani Károly Domokos plébános életútjáról, Pap István református lelkész szolgálatáról, valamint Somogyi Gedeon nyelvész munkásságáról, amely még napjaink nemzeti értékét is megalapozta. A rendezvényt követően a helyi fiatalok bevonásával kemencében sült pizza várta a hallgatóságot, amelyben gyerekek is kreatívan részt vehettek.

A harmadik alkalom 2023. április 22-én került megrendezésre. Meghívott előadónk volt Laszkarátyné Dr. Ács Anna néprajzkutató, muzeológus asszony, aki éveken át tartó helyi kutatómunkát végzett Nemesvámos történetének feltárását illetően. Ennek a munkának az eredménye volt az 1994-ben kiadott Nemesvámos története című kiadvány is, amelyet többed magával készített. Anna számos történetet osztott meg a hallgatósággal, amely a lencse termesztéséről és annak felhasználásáról szóltak. A nemesvámosi értéktárban is szereplő lencse termesztésének még most is hagyománya van településünkön. Ezen alkalomból a lencse népszerűsítését is erősítő értéktárban szereplő Lencse-és Hurkafesztivált, Marosi Istvánné mutatta be a hallgatóságnak, - aki a kezdetektől - a 2013-as évtől rendezője volt, az akkor még disznó vágásként induló eseménynek. Marosi Istvánné elmesélte a mára már fesztivállá nőtt rendezvény kezdeti sikereit, és nehézségeit, valamint bemutatta az idén megjelent önkormányzat által kiadott Lencse-és hurkafesztivál könyvet, amely az idén tizedik alkalommal került megrendezésre. A rendezvény zárásaként a Nemesvámosi Nyugdíjas klub közreműködésével csülkös lencsegulyás és pogácsa készült a sütőházban, valamint a helyi cukrásznak köszönhetően az értéktárban szereplő grillázstorta is bemutatásra került. A gyerekeknek grillázs pánt díszítést is szerveztünk, amelyet az előadás után kipróbálhattak.

A rendezvény megvalósításához szükséges eszközök is beszerzésre kerültek, a 6*3-as rendezvény sátor, amely az időjárási viszontagságok csillapítása miatt vált szükségessé, a sörpad garnitúrák, amelyek az étkezések és az előkészületek alkalmával kerültek használatra. A rendezvény teremben pedig a fekete tárgyalószékek kaptak helyet, amelyekre nagy szükség volt ahhoz, hogy a néző közönség kényelmes körülmények között hallgathassa az előadásokat.

A rendezvények megvalósításához szükséges alapanyagok is beszerzésre kerültek a reprezentációs költségvetési sor terhére, valamint a kiállító térben újabb fotó kiállítás kapott helyet, amelyeken a régi nemesvámosi épületek és életképek köszöntek vissza.

Fontosnak tartjuk, hogy a jövőben hasonló népszerűségnek örvendő rendezvényeket tarthassunk a lakosok számára amely által népszerűsíteni tudjuk az értékeinket.

Köszönjük a Hungarikum Bizottság és az Agrárminisztérium támogatását, hogy létrejöhettek ezek a magas színvonalú rendezvények.

A célcsoport meghatározása, nagysága: A program sorozat legelső alkalmával közel 200 fő látogatására számítunk, valamint a további két alkalom esetében a település lakosságát kívánjuk bevonni. A település teljes lakossága mára már meghaladja a 3000 főt.

A lefedett nemzeti értékek, hungarikumok ismertetése: a településen állandó kiállításként működő „Értékek háza és nemes ízek kemencés udvara” elnevezésű épületünkben egész évben megtekinthető a 16 értéktárban szereplő értékünk, hogy a különböző településekről érkezők is megtekinthessék azokat.

Kapcsolódás, korrelláció: jelen pályázatunkkal szervesen kapcsolódnánk a már korábban megnyert két Hungarikumos pályázatok által elkészült kiadványokhoz és fotódokumentációkhoz, hiszen a kiadványok népszerűsítésének és fotóknak is további felhasználása valósulna meg.

A Nemesvámosi értéktárba felvett értékek, melyeknek a helyi (települési) értéktárba történt felvételét alátámasztó dokumentumokat minden esetben csatoltuk:

  1. Grillázstorta
  2. Jani Károly Domonkos ciszterci rendi plébános betlehemes játéka
  3. Vámosi csárda (betyárcsárda)
  4. Vámosi lencse
  5. Római katolikus templom
  6. Református templom
  7. Baláca, római kori villagazdaság
  8. Hetednapi Adventista Egyház nemesvámosi gyülekezete
  9. Lencseszemek asszonykör
  10. Vitaflóra tápoldatok
  11. Peiba tökmagolaj és ízesített tökmagok (Pepó Papa termékek)
  12. Székelykapu és az 1956-os szabadságharc emlékére készült kopjafa
  13. Lencse és hurkafesztivál
  14. Borostyán Népdalkör
  15. Somogyi Gedeon nyelvész munkássága
  16. Pap István