Jövőkép

A több mint 800 éves községünk ápolja népi hagyományait, de mindeközben nagy hangsúlyt fektet a folyamatos fejlődésre is, melynek keretében igyekszik élhető és biztonságos (pl. csapadékvízkároktól mentes) életkörülményeket biztosítani lakosai, kulturális intézményei és gazdálkodó szervezetei (cégek, egyéni vállalkozók, mezőgazdasági termelők stb.) számára.

Önkormányzatunk határozott stratégiával rendelkezik a közeljövő fejlesztési irányaival kapcsolatosan, melyek az alábbiak:

  1. Energiahatékonyság, fenntartható fejlődés, új intézmények:
    Az energiahatékony és fenntartható önkormányzat megvalósulásához nagyban hozzájárultak az elmúlt évek fejlesztései (2011-ben a Green City mozgalom keretében az önkormányzat új, fenntartható, szemléletformálást és kikapcsolódást egyaránt biztosító településközpont létrehozását tűzte ki célul. Megvalósította a nemesvámosi általános iskola teljes energiahatékonyságot szolgáló megújítását, kiegészítve olyan, a megújuló energiaforrásokat alkalmazó technológiák bevezetésével, mint napelemek, és biomassza (pellet) kazánok. Ugyanúgy megvalósította az Önkormányzati épület teljes energiahatékonyságot szolgáló megújítását is, kiegészítésül itt is megújuló energiaforrásokat alkalmazó technológiák telepítésére került sor.
    A közeljövő terveiben új, 4 csoportszobás, energiahatékony óvoda létesítésével és egy a jelenlegi közösségi és művelődési házat kiváltó új Multifunkciós Közösségi és Rendezvénytér megépítésével az önkormányzat összes épülete energiahatékonyan és megújuló energiaforrások hasznosításával működhetne – ezzel is élen járva a lakosság gondolkodásmódját befolyásoló és egyúttal szemléletformálást is elérő „jó példa” mutatásában.
    A mezőgazdasági termelők piacra jutását támogató, közel 850 négyzetméteres agrárlogisztikai gyűjtőbázis és a közvetlenül mellette elhelyezkedő hűtőház energiaigénye is részben megújuló energia által kerülne biztosításra.
  2. Kulturális élet sokszínűbbé tétele, a civil és oktatási-nevelési élet összefogása, támogatása és az egész életen át tartó tanulás lehetőségeinek megteremtése:
    A közeljövő céljai között a helyi civil szerveződések további támogatása, újabb programok és rendezvények lebonyolítása és a közösségi művelődési intézmény- és szervezetrendszer keretén belül az informális és nem formális tanulás jegyében közösségi képzési és tehetséggondozó helyi és területi szintű szolgáltatást biztosító infrastruktúra fejlesztése szerepel. Ezekhez részben 100%-os támogatási intenzitású, Európai Uniós pályázati forrásokat kíván felhasználni.
  3. Sportolásra alkalmas és a szabadidő aktív eltöltését biztosító, a falu központjában elhelyezkedő szabadidőpark fejlesztése („PATAK PARK”):
    A sport és szabadidőpark Nemesvámos központjában elhelyezkedő nagy méretű füves területen kerül kialakításra.

A park az elmúlt 5 évben dinamikus fejlődésnek indult, ennek eredményeként jelenleg rendelkezik akadálymentesített vizes blokkal, játszótérrel, egyéb közösségi terekkel (pl.: körpavilon kemencével, szalonna sütők, kis méretű lelátó). A szabadidőparkban kerülnek megrendezésre a község nagy látogatószámot vonzó rendezvényei (úgy, mint például: falunap, szüreti felvonulás, gyerek nap, családi nap) emellett iskoláink kültéri rendezvényeinek is a park ad otthont. A nemesvámosi szabadidőpark ezen kívül további sportrendezvények helyszínéül is szolgált. Legutóbbi országos rendezvényünk, a 2016 márciusában megrendezésre került Magyar Mezei Liga IV. fordulója (szabadidőfutás és a versenysport) volt.

A Patak park fejlesztése a 2017-es évben jutott el egy újabb jelentős állomásához, ugyanis az önkormányzat saját forrásból kültéri erősítő (ún. streetworkout) eszközöket tartalmazó sportparkot, lábtenisz pályát (tengó pálya), homokos röplabda pályát, pétanque pályát alakított ki a parkban. Ehhez kapcsolódóan esztétikus és a helyi anyaghasználatot maximálisan szem előtt tartó, környezettudatos park került kialakításra sétányokkal, padokkal, asztalokkal.

A szabadidőpark fejlesztésével célunk, hogy

  • a mindenki számára elérhető szabadidős és sportolási lehetőségek száma növekedjen;
  • a sporteszközök használatának köszönhetően a lakosság egészségi állapota javuljon és
  • a sportolás a mindennapi életünk alapvető része legyen.
  • Átfogó, hosszabb távú célunk, hogy elérjük, hogy a nemesvámosi felnőtt lakosság az országos 10-15%-os átlagot meghaladóan, míg a gyerekek a 10%-os átlagot meghaladóan végezzen rendszeres testmozgást.