Turizmus

Településünk turizmusa az alábbiak szerint csoportosítható:

I. Falusi-turizmus

Ide sorolhatjuk a nemesvámosi falunap, szüreti felvonulás rendezvényeket, a falu értéktárát és a falusi szállás és vendéglátó helyek széles tárházát. Bővebben lásd:

II. Gasztro-turizmus

Ide a főbb rendezvényeink közül a Lencse és Hurkafesztivál sorolható, mely minden év februárjában kerül megrendezésre és a környező településekről illetve a szomszédos Veszprémből is jelentős számú vendéget és termelőt csal ki egy kis lencse illetve hurka kóstolásra.

III. Ló és a lovas-turizmus

A ló Nemesvámos történelmében (és címerében) a magán gazdaságokban régi időkre visszanyúlóan jelen volt. A Termelő Szövetkezetben állami mének alkalmazásával céltudatos tenyésztés is folyt. Bár a gépesítés fokozatosan csökkentette gazdasági szerepét, 1980-as években a szőlős kertekben, és a háztáji gazdaságokban is földművelésre, igavonásra még alkalmazták.

Az 1980-as évek közepétől kezdődött Nemesvámoson a ló újrahasznosításának korszaka a turizmusban, a szabadidős sportok és a sport terén. Átmenetet a Vámosi Csárda mellett üzemelő istálló jelentette, ahol Kripli János (1954) vezetésével számos helyi lakos is közelebbről megismerkedhetett a lovaglás szépségével.

Az 1990-es évek elején új istállók nyíltak. A Sándor Huszárok Lovas Klubja, Abonyi Gábor (1950) vezetésével a lovas hagyományőrzésben voltak érdekeltek, míg Sári Szabolcs (1963) és családja a Kentaur Lovas iskolát működtették. A századforduló idején új szereplők léptek a régiek nyomába. A Pauer Lovas klubban, Vámosi Lilla (1987) és Pauer Imre (1960) tulajdonosok a gyermekek lovagoltatásában, fogathajtásban, terápiás lovagoltatásban és a lovas versenyzésen belül a legkiemelkedőbb teljesítményt a military szakágban nyújtanak. A Sportistálló, Kovács Csaba (1969) tulajdonában lovas iskola és fogathajtás versenysportban tevékenykedett. A Baláca Lovas SE, Stadlerné Király Éva (1973), Homoki László (1969), Farkas Sándor (1971) és neje Farkas Andrea (1977) baráti kör szabadidő és hobbi sport terén tevékenykedik.

A 80-as évek vége felé, Abonyi Gábor és Kripli János összefogásából született meg az első nemesvámosi vadászlovaglás rendezvény. Azóta olyannyira magukévá tették a helyi lovasok, hogy minden év őszén egy hétvégét a hobbi lovasok legkedveltebb sportjának áldoznak, a maguk és vendégeik örömére. Néhány éve regionális fogathajtó versenyek helyszíne lett Nemesvámos, amiken a helyi fogatosok sikeresen szerepelnek.

Nemesvámoson született, és/vagy élő lovasok közül néhányan regionális, országos vagy akár nemzetközi versenyeken vesznek részt. Említsük meg őket is:

Molnár János (1950) közép és főiskolai évek alatt díjugratás és díjlovaglás régiós és országos versenyek résztvevője, 10 éven keresztül a fogathajtó válogatott tagja kettes és négyes fogatokkal szerzett eredmények: OB csapat arany, egyéni ezüst, bronz; VB csapat 4. hely, egyéni 5. hely, 8.hely; versenybíróként 12 évig működtem országos és nemzetközi versenyeken; szakíróként „ Fogatlovak kiképzése és idomitása” c. könyv szerzője. Kovács Csaba (1969) fogathajtás szakágban kétszeres magyar derby első helyezett. Pauer Imre (1960), Homoki László (1969) és Pintér Kálmán (1971) fogathajtás szakágban regionális versenyek eredményes résztvevői. Molnár Ilona (1974) dijovaglásban országos ifjúsági bajnok, egyetemi és főiskolai bajnok. Vámosi Lilla (1987) military szakágban felnőtt országos bajnokság második helyezett. Sári Ádám (1994) díjugratás szakágban kezdőlovas regionális bajnok, military szakágban az országos bajnokság résztvevője.

Abonyi Gábor hagyományőrző huszár ezredes, a MHKHSZ egyik alapítója, 1997-től a nemesvámosi Huszár Galéria elnöke és a Sándor Huszárok Lovas Club ügyvezető elnöke. Abonyi Gábor hosszan tartó betegség után 2017. február 7-án hunyt el. Munkásságának emlékét többek között a nemesvámosi Huszárok útja is őrzi.
Abonyi Gábor hagyományőrző huszár ezredes, a MHKHSZ egyik alapítója, 1997-től a nemesvámosi Huszár Galéria elnöke és a Sándor Huszárok Lovas Club ügyvezető elnöke. Abonyi Gábor hosszan tartó betegség után 2017. február 7-án hunyt el. Munkásságának emlékét többek között a nemesvámosi Huszárok útja is őrzi.